Yerli otomobil hakkında merak edilenler!- Etimesgut HG Oto Kiralama

2020-01-18

Yerli otomobil hakkında merak edilenler!- Etimesgut HG Oto Kiralama

YERLİ OTOMOBİLİN AVANTAJLARI

2022 yılının ikinci yarısında yollarda olacak yerli otomobil avantajlarıyla öne çıkıyor. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor ve menzili 500 kilometre.

Türkiye'nin elektrikli yerli otomobili, görünüşü ve özellikleriyle herkesin ilgi odağı oldu. Yerli otomobil 300 ve 500 kilometre menzile sahip  2 farklı pil seçeneğini bulunacağı belirtildi.

YERLİ OTOMOBİL YAKIT TÜKETİMİ

Yerli otomobil diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor, yerli otomobilin deposu 30 dakikada yüzde 80 şarj doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Aracın bataryasının dolum maliyeti ise sadece 60 lira. Bu da önemli bir avantaj sağlamış oluyor.

PİL ÖMRÜ

Yerli araçların pil ömürleri de uzun. 8 yıl pil garantisi veriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde de verimliliğini kaybetmiyor.

BAKIM MALİYETİ

 Yerli aracın bakım maliyeti de oldukça düşük. Benzinli ve dizel araçlara oranla çok düşük bakım maliyetine sahip. 

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

İşte yerli otomobilin öne çıkan bazı özellikleri:

-Sürücü odaklı kokpit tasarımı
-Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi
-Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi
-Kapı içlerine yerleştirilmiş büyük ve geniş hoparlör ile gelişmiş müzik sistemi 
-Mavi LED iç aydınlatma ışıkları
-En az 10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik araç bilgi ekranı
-Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı
-Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar
-Şık havalandırma ızgaraları
-Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal kumanda kolu
-Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları

Yerli otomobilin dikkat çekici özellikleri ve bu özelliklerin sağladığı faydalar:

-Yerli otomobilde, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü ve 8 yıl garantili  batarya paketi mevcut. Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi ile 2 farklı model bulunuyor.
-Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde yapılıcak. Bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında sistem, bakım noktasıyla iletişime geçiyor.
-Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.
-Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle tümsekler, yol detayları sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilimi sağlanıcak. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilmesi olanak sağlanıcak.

YERLİ OTOMOBİL NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK VE SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK?

TOGG, 2021'de seri üretime geçmeyi ve yerli otomobili 2022'in ilk yarısında yerli otomobili yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk araç yüzde 100 elektrikli C-SUV olması planlanıyor. Programa göre 2030'a kadar model sayısı 5'i bulacak. Geçen süre içinde mevcut 3 modelin face-lift'i (yenileme) gerçekleştirilicek.

YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ NE?

Yerli otomobilin ismi henüz belirlenmedi. Önümüzdeki sene yapılacak olan marka lansmanında hedef olarak düşünülen ülkeler gibi faktörler göz önünde bulundurularak yerli otomobili temsil edecek bir isim belirlenecek.

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK, FABRİKASI NEREDE?

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin oluşturduğu Türkiye otomobil Girişim Grubu'nun fabrikası ile ilgili "Yerli otomobilin, üretim yeri olarak belirlenen Bursa'da üretilmesi ile başlayacak ekosistemin 15 yıllık bir sürede milli gelire 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro katkı sağlayacağı belirtiliyor" diye konuştu.

YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI BURSADA KURULACAK!

Yerli otomobil fabrikasının eski Bursa'daki TSK arazisine kurulacağı ve üretimin Bursa'da yapılacağı açıklandı.

TOGG AÇILIMI NEDİR?

TOGG: Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu

Etimesgut HG Oto Kiralama keyifli okumalar diler.